Debata „Gdańszczanki poza obowiązkami, czyli kobieca kultura czasu wolnego”
Co gdańszczanki robią poza obowiązkami? Co chciałyby robić? Czym dla kobiet jest kultura czasu wolnego? Czy istnieje jej kobieca wersja? Czy możemy mówić o „typowo kobiecych” sposobach spędzania wolnego czasu, czy raczej jest to jedynie stereotyp? Jakie korzyści płyną z angażowania się kobiet w kulturę czasu wolnego? Czy dostrzegają one jakieś problemy związane ze spędzaniem czasu wolnego? Czy dostrzegane bariery można przypisać rolom lub stereotypom płciowym? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestniczki i uczestnicy debaty inicjującej dyskusję nad aktywnością gdańszczanek w czasie wolnym. Debata pod nazwą „Gdańszczanki poza obowiązkami, czyli kobieca kultura czasu wolnego” odbędzie się 25 października 2022 r. w Oliwskim Ratuszu Kultury.
Spotkanie poświęcone będzie wspólnej dyskusji uczestniczek i uczestników o tym, czym charakteryzuje się aktywność gdańszczanek w czasie wolnym i jakim uległa ostatnio przemianom . W trakcie debaty dyskutowane będą różne płaszczyzny czasu wolnego. To, co chcemy poddać szczególnej refleksji, to przemiany sposobu postrzegania czasu wolnego, które mają bezpośredni wpływ na gospodarowanie nim. – Niektóre zajęcia, niegdyś traktowane jako obowiązki lub praca, dziś bywają postrzegane jako dobrowolne i przyjemne zajęcia czasu wolnego. To dotyczy także– często traktowanych jako kobiece – codziennych czynności związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego, takich jak gotowanie czy rzemiosło – zauważa dr Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego, moderatorka debaty. Często równolegle na ten proces nakłada się zmiana tradycyjnych aktywności czasu wolnego pod wpływem różnych czynników, jak np. rozwój technologii cyfrowej czy też ewolucja pracy zawodowej. Dobrym przykładem takiej zmiany może być uczestnictwo w kulturze artystycznej. Podmioty kulturalne w różny sposób dostosowują ofertę do współczesnego trybu życia. Z jednej strony szerzej wykorzystują w tym celu technologie cyfrowe, ale z drugiej uelastyczniają tradycyjną ofertą. Debata skierowana jest do aktywistów i aktywistek społecznych, ale także wszystkich zainteresowanych dyskusją nad kulturą czasu wolnego i wykorzystaniem wiedzy płynącej z debaty we własnej działalności, np. działaniach edukacyjnych czy kulturowych. Dyskusja jest w związku z tym otwarta na różne środowiska i różne grupy wiekowe, zarówno osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć, jak i te, które chciałyby podzielić się swoimi doświadczeniami. Tak też – na zasadzie różnorodności – dobrane są uczestniczki debaty.
W tym różnorodnym, kobiecym gronie zastanowimy się także nad specyfiką aktywności kobiet w czasie wolnym – Wydaje nam się, że w dalszym ciągu jednak czas wolny bywa czymś innym w doświadczeniu kobiet i mężczyzn. Wciąż też część aktywności czasu wolnego cieszy się głównie zainteresowaniem mężczyzn, podczas gdy inne są podejmowane chętniej przez kobiety. Jak, mówiąc ogólnie, wygląda perspektywa kobieca w odniesieniu do kultury czasu wolnego?– pyta dr Lesław Michałowski z Uniwersytetu Gdańskiego, moderator debaty.
W trakcie debaty spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o potencjał obywatelskości w obszarze czasu wolnego. Pochylimy się nad relacją pomiędzy oddolną działalnością obywatelską a działalnością instytucji publicznych w tym obszarze. Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób różne podmioty, ale też my sami – poprzez samoświadomość oraz indywidualne i zbiorowe działania – możemy w tym zakresie zmienić rzeczywistość na lepsze.
Debata odbędzie w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Rybińskiego 25, Gdańsk-Oliwa) 25 października o godz. 18.00. Będzie ona także transmitowana online w mediach społecznościowych organizatorów. Udział w debacie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. W debacie wezmą udział kobiety aktywne społecznie w sferze czasu wolnego, w tym między innymi:
Danuta Płuzińska-Siemieniuk – animatorka społeczna, pracowniczka Inkubatora Sąsiedzkiej Energii, lokalna przewodniczka po Dolnym Mieście,
Marta Szadowiak – strateżka komunikacji, agentka zmiany, wykładowczyni akademicka, twórczyni kierunków studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kulturą,
Magdalena Zakrzewska-Duda – animatorka kultury, pracuje w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, w ramach swej pracy łączy ludzi, pomysły i projekty,
Elżbieta Woroniecka – działaczka społeczna, członkini stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku,przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście obecnej kadencji,
Judyta Warzecha-Grzymała – animatorka kultury, edukatorka kulinarna, członkini Kolektywu Samo Dobro, organizatorka warsztatów kulinarnych dla różnych grup i instytucji.
Debatę będą moderowali: dr Agata Bachórz i dr Lesław Michałowski z Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego.
Spotkanie stanowi ostatnią z debat poświęconych charakterystyce aktywności społecznej gdańszczanek, jakie odbywały się w kolejnych miesiącach w Oliwskim Ratuszu Kultury. Z poprzednimi debatami – poświęconymi charakterystyce aktywności w innych obszarach życia społecznego – można się zapoznać pod poniższymi linkami:
1. W życiu publicznym: https://fb.watch/dtkaPR3mDp/
2. W życiu rodzinnym: https://www.youtube.com/watch?v=BDbm2aEExgk
3. W życiu zawodowym: https://www.youtube.com/watch?v=wZwCnUFoqlI
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/3HMZDW72r
***
Organizator: Instytut Kaszubski, Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą
Partner: Oliwski Ratusz Kultury
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.
Comentarios